Ana sayfa Varsak Resim Galeri Tarihi Yerler Varsak Yaylası Şiirler Ziyaretçi Defteri İletişim Açılış sayfası yapmak için tıklayın...
Varsak'ın TarihçesiAntalya Merkez İlçe’ye bağlı olan Varsak , 6000 hektar alana yerleşmiş ve 2007 Resmi Nüfus sayımına göre 37.000 nüfusa sahip, şu anda ise tahminen 40.000’ in üzerinde, yeni tamamlanan Kooperatif evlerine yerleşime geçilmesi ile 50.000’ni aşan bir nüfus’a ulaşacaktır.

Antalya Merkezine 11 km ve denizden uzaklığı ise 13 km olan ilçe görünümünde bir beldedir.

Varsak Beldesi, birçok yerleşim yeri gibi, adını tarihinden ve geçmişinden alan bir isme sahiptir. Varsak ismi ulaşabildiğimiz kaynaklara göre Orta Asya’dan göç eden Türk boylarından Avşar boyunun Varsak’ lılar oymağındandır. Bu göçler esnasında Anadolu ya gelerek yerleşmişlerdir.

Varsak’ lıların, Atalarımızdan Hükümdar Yıldırım Beyazıt ile Hun Türkleri Hükümdarı Timur arasındaki savaşta adları öne çıkmış ve bu savaştan sonrada Selçuklu Devletinin Beyliklere ayrılmışlardır. Beylikler döneminde çeşitli beyliklerle beraber veya ayrı olarak valıklarını sürdürmüşlerdir.

Son olarak ta Cem Sultanın taht mücadelesinin sonunda Anadolu’nun çeşitli semtlerine dağılarak yerleşmişlerdir. Anadolu’nun Antalya, Adana, Adıyaman, Aydın, Muğla, Osmaniye, Mersin ve diğer bazı illerde yerleşen Varsaklı’ların bir kolu Antalya ili Varsak’ ta bulunmaktadır. Varsak Bey’inin oğlunun Varsak’ lılar la birlikte Varsak’ a geldiği söylenmektedir.

Varsak’ lılar ilk olarak, yazları Korkuteli Varsak Yaylasında yaklaşık 8 ay ve Varsak’ ta ise 4 ay olmak üzere göçerek hayvancılık ve tarımla uğraşarak geçirmişlerdir. Şimdi ise 1650 rakımlı Korkuteli Varsak Yaylasında yazları 3/2’si 4 ay kalmakta, tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Antalya’da sıcakların sona ermesi ile tekrar geri gelmekte, Varsak’ ta ise yılda 8 aylarını geçirmektedirler.

Antalya Varsak’ ta, Düden Şelalesi ve Kuru Düden etrafında yerleşen Varsak’ lılar yüz yıllarca yaşamışlar ve genelde hayvancılık la geçinmeleri nedeniyle göçebe hayatını bu iki yerleşim biriminde devam ettirmişlerdir.Ancak 1960’ dan sonra da tam yerleşik düzene geçmişler, Sahil ve Yaylada çok detaylı tarım işleri ile uğraşmaya başlamışlar, aynı zamanda hayvancılıkla uğraşmaya devam etmişlerdir. 1990 yılından sonra ise küçükbaş hayvancılık oldukça azalmış, yerini büyükbaş hayvancılığa yani besiciliğe bırakmıştır. Hayvancılıktan başka yıllarca tarım işleri ile uğraşmışlardır. Halende zeytincilik, çeşitli sebzecilik, sera ve çiçekçilik işleri ile uğraşmaktadırlar. Son yıllarda seracılık (çiçekçilik ve tüm sebzecilik) üretimi çok yükselmiştir.

Varsak 1973 yılına kadar köy statüsünde kalmış ve 1973 yılından sonra ise Belediye kurulmuştur. 1973 yılından itibaren kasaba olmuştur.

2000 yılından itibaren bir kasaba olarak, Antalya merkezi ile yerleşim bakımından adeta birleşmiştir.

Ancak 23.07.2004 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 5216 sayılı Yasa gereğince, 2005

Yılından itibaren Antalya Büyükşehir Belediyesinin İlk Kademe Belediyesi olmuştur.

 

29.Mart 2009 Genel Mahalli İdareler Seçimlerinden itibaren;  “5747 sayılı Kanun gereği, Büyükşehir Sınırları İçinde İlçe Oluşturulmasıyla İlgili Kanun Gereğince, Varsak Belediyesi Kepez Belediyesi ile birleştirilmiştir.

Kamu Tüzel Kişiliği ortadan kaldırılarak, Varsak Belediyesinin sekiz Mahallesi, ayrı ayrı mahalle olarak Kepez Belediyesine bağlanmıştır.”


Bu gün Varsak imara ve yapılaşmaya açılan yerlerinde faaliyet gösteren yüzlerce kooperatifin yeni yapmakta olduğu ve yaptığı ruhsatlı binalar ile Modern bir kent görünümüne dönmüş durumdadır.

Varsak’lılar Türkiye’nin her ili ve yöresinden gelerek, yerleşen ve kendini Varsak’ lı olarak kabul eden, hemşerileriyle, beraber yaşamakta ve yaşamaya devam edecektir.

Varsak’lılar sıcakkanlı, sevgi dolu bir Türkmen toplumudur.

 

Varsak Org olarak bizde, ömrümüz olduğu sürece Varsaklıların yanında olmayı kendimize bir görev addediyoruz.

 
Editör'ün Köşesi

Halil KUSCU
O Kadar!


Anket
Yayınlanan aktif anket yok.
 

Biliyor muydunuz?

Antalya'da Hava Durumu
           

Haber ara


[Detaylı arama]

E-mail ekle
Sitemizden haberiniz olsun.
İsim:
Mail:  
Faydalı Siteler

www.banadersanlat.com
TC Kimlik No

SSK Hizmet Dökümü
Motorlu Taşıt Sorgulama
ASAT Borç Sorgulama
Telekom Borç Sorgulama
Taşıtlar Vergi Dairesi
Bağkur Bilgi Sorgulama
 

Mart 2006
Online: 1
Bugün: 1015
Toplam: 1198294
Editör

info@varsak.org